Folders 'zonder flauwekul'
Gepubliceerd op: 02-06-2021
Met de folders 'Zonder flauwekul' kunnen begeleiders in begrijpelijke taal voorlichting geven over alcohol, cannabis, stimulerende drugs en gamen aan mensen met een LVB.
Om een goede keuze te kunnen maken (iets wel of niet doen), is het belangrijk op de hoogte te zijn van de voor- en nadelen van beide kanten. Kennis hebben van de risico’s hoort daar ook bij.
Risico's
Uit onderzoek weten we dat mensen met een LVB vaak kennis missen over alcohol en drugs. Bijvoorbeeld over de effecten ervan op het lichaam of de geest, maar ook over de gevaren en risico’s die eraan verbonden zijn. Het is voor begeleiders daarom van belang hen hierover voor te lichten.
Folders
Om begeleiders hierin te ondersteunen, heeft het Trimbos-instituut verschillende folders ontwikkeld. Er is een folder over alcohol, cannabis (hasj en wiet), stimulerende drugs (XTC, cocaïne en speed) en gamen. In deze folders staat in begrijpelijke taal uitgelegd hoe het middel werkt, wat de risico’s ervan zijn, en wat er in de wet staat over het middel.
Voorlichtingsfolder over alcohol in eenvoudige taal
Ga naar de website van het Trimbos
Casus
Floris begeleidt jongvolwassenen met een LVB in een begeleide woonvorm. Sommige van hen drinken wel eens alcohol of roken wel eens een joint. Voor Floris een belangrijk aandachtspunt en doorlopend onderwerp van gesprek. Het valt hem op dat sommige cliënten kennis missen, bijvoorbeeld over de effecten van alcohol of de risico’s van cannabis. Waar kan hij informatie vinden over alcohol en drugs waarmee hij in gesprek kan met cliënten met een LVB?
Fase van verslaving
Fase
- Geen gebruik
- Eerste kennismaking
- Experimenteel gebruik
- Geïntegreerd gebruik
- Lichte/matige stoornis
- Matige/ernstige stoornis
Lees meer over de fasen
Onderbouwing bruikbaarheid
Practice-based kennis. Kennis op basis van praktijkervaringen.
Beoordeling
De folders zijn ontwikkeld door het Trimbos-instituut, in samenwerking met mensen met een LVB. Ze zijn te downloaden via de website van het Trimbos-istituut. Er is nog geen onderzoek gedaan naar het gebruik van de folders.
Bronnen
- Rensink, H., Hilderink, I., & Bareman, J. (2014). Alcohol zonder flauwekul. Utrecht: Trimbos-instituut.
- Rensink, H., Hilderink, I., & Bareman, J. (2014). Hasj en wiet zonder flauwekul. Utrecht: Trimbos-instituut.
- Rensink, H., Hilderink, I., & Bareman, J. (2009). XTC, cocaïne en speed zonder flauwekul. Utrecht: Trimbos-instituut.
- Trimbos.nl
Deze tool is onderdeel van Leidraad LVB in het vizier.
Leidraad LVB in het vizier hoort bij onderzoeksprogramma Gewoon Bijzonder.