4 tips voor de inzet van technologie bij mensen met NAH
Gepubliceerd op: 27-10-2021
Laatst bijgewerkt op: 11-02-2026
Siza heeft ervaring opgedaan met de inzet van technologie bij mensen met NAH. Ze geven 4 tips om te kijken of technologie kan helpen en bij welke handeling.
Siza heeft ervaring opgedaan in hun trainingshuizen
Siza heeft 2 trainingshuizen in Arnhem en Tilburg opgericht. Deze woningen helpen mensen met niet-aangeboren hersenletsel (NAH) na hun revalidatie bij de overgang naar weer zelfstandig wonen. De trainingshuizen doen de thuissituatie na. Zo wonen mensen in het trainingshuis ook in een appartement. De begeleiding gaat ook over weer meedoen aan de samenleving. De inzet van technologie kan hierbij helpen.
Wat zijn de 4 tips om te bekijken of technologie kan helpen en bij welke handeling?
1. Weten waarom iemand technologische ondersteuning wil
Het is belangrijk om te weten waarom iemand technologische ondersteuning wil. Zet je technologie in zonder hier een antwoord op te hebben? Dan ga je voorbij aan het 'mens-zijn'.
Wat betekent het om te leven met een blijvende beperking? Vaak is er sprake van rouw. Het gaat om weten wat niet meer gaat als voorheen, én ook om het te voelen. Die gevoelens zijn nodig om verder te komen. Als technologie daarbij kan helpen, is dat een belangrijke stap.
2.Technologie kan bijdragen aan een veilig gevoel
Mensen zijn door hun NAH afhankelijker van hun omgeving dan anderen. Dit kan onzekerheid of gevoelens van angst oproepen. Technologie kan hierbij ondersteunen. Bij het koken in het appartement kunnen cliënten bijvoorbeeld een oproep voor hulp doen.
Bij Siza hebben cliënten aangegeven het prettig te vinden om te weten wat de oproepstatus is. Is de oproep ontvangen? Is de begeleider onderweg? Een kleurenlamp in de muur maakt dit duidelijk. Is de oproep ontvangen door de begeleider? Dan krijgt de lamp een andere kleur. Dat voelt veilig voor de cliënt, want de cliënt weet dan dat de begeleider eraan komt.
4. Technologie ondersteunt bij lichamelijke beperkingen
Technologie kan ondersteunen bij lichamelijke handelingen. Bijvoorbeeld bij het douchen, naar de wc gaan en lampen aan- en uitdoen. Als je voor een deel verlamd bent, kan dat lastig zijn. Dan kunnen douchewc’s, automatische gordijnen en apps voor het aan- en uitdoen van lampen helpen.
Contact
Heb je een vraag of wil je meer weten? Vul het contactformulier in.
Over de InnovatieRoute en Innovatie-impuls
Dit verhaal is opgehaald in de Innovatie-impuls 1 en is onderdeel van de InnovatieRoute. De Innovatie-impuls 1 is een programma van Vilans in samenwerking met Academy Het Dorp. De InnovatieRoute is de basis voor Innovatie-impuls 2. De Innovatie-impuls 1 was onderdeel van het programma Volwaardig Leven en de Innovatie-impuls 2 is onderdeel van de Toekomstagenda zorg en ondersteuning voor mensen met een beperking van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS).