Wauw en Auw
Gepubliceerd op: 22-11-2022
Laatst bijgewerkt op: 07-07-2026
Hygiënisch werken in de gehandicaptenzorg is belangrijk om te voorkomen dat ziektes zich verspreiden. Toch schiet hygiënisch werken er soms bij in. Je dag loopt bijvoorbeeld anders dan gedacht of sommige onderdelen van hygiënisch werken zijn nog geen gewoonte voor je. Deze speelse werkvorm opent het gesprek over wat er al goed gaat binnen jullie team en wat extra aandacht verdient. Ook geeft deze werkvorm je handvatten voor een verbeterplan.
In het kort
Type tool
Spel
Voor wie
Begeleiders, Verpleegkundigen, Aandachtsvelders, Beleidsmedewerkers, Kwaliteitsfunctionarissen, Facilitair medewerkers, Leidinggevenden
Cliëntgroep
Mensen met een beperking
Soort kennis
Praktijk
Ontwikkelaar
Vilans
Als begeleider in de gehandicaptenzorg zie je regelmatig dat jij en je collega's goed hygiënisch werken (Wauw). Maar soms kom je ook situaties tegen waarvan je weet dat ze niet bijdragen aan schoon werken (Auw). Met de speelse werkvorm 'Wauw en Auw' ga je hierover in gesprek met je collega's.
Gebruik 'Wauw en Auw' als je het gesprek wilt starten over hygiënisch werken in jouw team. De tool is er voor begeleiders, verpleegkundigen, aandachtsvelders infectiepreventie, beleidsmedewerkers, kwaliteitsmedewerkers, facilitair medewerkers en leidinggevenden.
Volg deze 6 stappen om aan de slag te gaan met de tool:
- Download op deze pagina de ‘Wauw’ en ‘Auw’-posters en print ze. Heb je geen printer? Teken dan een ‘Wauw’ en een ‘Auw’ op een groot vel papier. Of gebruik een grote tafel waar jullie post-its op kunnen plakken.
- Geef je collega’s een aantal post-its en een pen.
- Bedenk samen positieve ervaringen (Wauw) over hoe jullie schoon werken en schrijf die op de post-its. Dit gaat om jullie eigen ervaringen. Doe daarna hetzelfde voor minder goede of onhandige momenten (Auw) van schoon werken.
- Kom een voor een naar voren om je post-its op de posters te plakken en leg uit waarom dit een ‘Wauw’ of een ‘Auw’ is.
- Bespreek de post-its met elkaar. Wat vinden jullie ervan? Wat gaat er goed? Waar willen jullie nog aan werken?
- Kies samen de top 3 ‘Auws’ en bedenk hoe jullie deze kunnen omzetten naar ‘Wauws’.
Tip
Laat collega’s foto's maken van ‘Wauw’- en ‘Auw’-momenten. Verzamel de foto’s in een presentatie. Maak een dia met ‘Wauw’-momenten en een dia met ‘Auw’-momenten. Zo zie je snel waar extra aandacht nodig is.
Je hebt de volgende materialen nodig om aan de slag te gaan met de tool:
- geprinte posters
- stiften
- post-its