Ons hoofd moet heel hard werken
Laatst bijgewerkt op: 10-06-2026
'Lastig gedrag' van kinderen kan veroorzaakt worden door eerder opgelopen hersenletsel. In deze handreiking staan handvatten om beter met het gedrag om te gaan, zodat kinderen met niet-aangeboren hersenletsel zo gewoon mogelijk kunnen meedoen.
In het kort
Type interventie
Handreiking
Voor wie
Zorgverleners, Naasten
Cliëntgroep
Kinderen, Jongeren, Niet-aangeboren hersenletsel
Sector
Langdurige zorg
Soort kennis
Praktijk
Ontwikkelaar
HersenletselNet Overijssel
Deze handreiking helpt om de gevolgen van niet-aangeboren hersenletsel bij kinderen en jongeren beter te herkennen en te begrijpen. De handreiking geeft uitleg, praktische tips en handvatten om beter om te gaan met gedrag dat door hersenletsel kan ontstaan. Zo draagt de handreiking bij aan meer begrip en passende ondersteuning.
In 'Ons hoofd moet heel hard werken' maak je kennis met Mo, Silke, Joost, Angela, Max en Sam. Het zijn kinderen die naar school gaan, sporten en spelen, maar ze liepen allemaal op een eerder moment hersenletsel op. Bij elk verhaal vind je theoretische uitleg en praktische handvatten.
Door het lezen van de handreiking krijg je als zorgprofessional en naaste meer begrip voor bepaald gedrag en weet je hoe je ermee om kunt gaan, waardoor je een kind beter kunt ondersteunen.
De handreiking is ontwikkeld door leden van het 'Expertiseteam Jeugd en Hersenletsel' van HersenletselNet Overijssel.
Effectiviteit
De adviezen in deze handreiking zijn voornamelijk gebaseerd op praktijkervaring en deskundigheid, niet op gegevens die overtuigend aantonen dat de aanpak effectief is. Of de beschreven handvatten werken, hangt vooral af van het voordeel dat een kind of jongere ervan heeft in het dagelijks leven. Er is nog weinig informatie beschikbaar over deze effecten.