Naar hoofdinhoud Naar footer

Stel je vraag aan

Terugblik: winactie activiteitenboek

Laatst bijgewerkt op: 13-05-2026

Drie jaar geleden ontwikkelden Jessica Dröge en Michelle Peppel een activiteitenboek voor jongeren en jongvolwassenen met een beperking en autisme. Wat begon als een project groeide uit tot een boek vol met praktische ideeën. Recent daagden we de gehandicaptensector uit met een winactie, waarbij deelnemers activiteiten uit het boek uitvoerden. Zij deelden wat ze daarbij voelden, zagen en ervoeren. Daarmee laten de deelnemers niet alleen zien wat werkt in de praktijk, maar ook hoe professionals van elkaar kunnen leren.

Het activiteitenboek biedt volop praktische ideeën, maar pas in de uitvoering zie je wat een activiteit écht betekent voor cliënten. Tijdens de winactie gingen deelnemers hiermee aan de slag en deelden zij hun ervaringen uit de praktijk. Dat leverde niet alleen mooie momenten op, maar ook waardevolle inzichten waar andere professionals van kunnen leren.

Activiteitenboek in de praktijk

Het activiteitenboek staat vol praktische ideeën, maar de echte waarde ontstaat pas in de uitvoering. Tijdens de winactie gingen deelnemers aan de slag met een activiteit uit het boek of bedachten er zelf een. Ze legden vast wat er gebeurde en wat goed werkte. Zo ontstonden waardevolle praktijkvoorbeelden die andere professionals weer kunnen inspireren.

Door als begeleiders meer op de achtergrond te blijven tijdens de uitvoering van de activiteit, gingen cliënten met elkaar in gesprek en hielpen zij elkaar waar nodig met kleuren of het tekenen van een dierbare in hun wagon.

Roos Coffeng, deelnemer van de winactie en persoonlijk begeleider

Een greep uit de inzendingen

Wanneer kennis impact maakt

De inzendingen laten zien dat kennis pas echt impact heeft wanneer je deze toepast. Door te doen, te observeren en te delen, wordt zichtbaar wat werkt voor cliënten. Die ervaringen helpen niet alleen anderen op weg, maar verrijken ook het activiteitenboek zelf. Zo blijft kennis zich ontwikkelen in de praktijk. 

Zo vertelde Roos Coffeng, deelnemer van de winactie en persoonlijk begeleider: 'tijdens de activiteit, ieder een eigen wagon, hebben we ervoor gekozen om zelf, als begeleider op de achtergrond te treden en ze zelf te laten knutselen rondom hun eigen wagon. 

Door op de achtergrond te treden gingen de cliënten met elkaar in gesprek en hielpen elkaar daar waar nodig met kleuren of het tekenen van hun dierbare in hun wagon. Daarbij konden de cliënten geheel hun eigen draai geven aan de wagons.'

Benieuwd naar wie de winnaar is? 

Binnenkort maken we bekend wie de winnaar is. Houd onze Linkedin-pagina in de gaten.

Het moment dat kennis werkt

Het activiteitenboek sluit mooi aan bij de KPGS-campagne 'Het moment dat kennis werkt'. Deze campagne laat zien dat kennis pas echt impact heeft wanneer je deze toepast in de praktijk. Door een activiteit uit het boek uit te voeren en te beschrijven wat je ziet, maak je die kennis zichtbaar. Je laat zien wat werkt, wat het effect is en wat het oplevert voor cliënten. 

De mooiste voorbeelden gebruiken we om anderen te inspireren en om het activiteitenboek verder aan te vullen. Zo groeit kennis door wat we doen en delen.

Lees meer

Activiteitenboek voor mensen met een beperking of autisme

Bron

Kennisplein Gehandicaptensector

Inschrijven nieuwsbrief

Wil je op de hoogte blijven van het laatste nieuws en de handigste tips en tools voor de gehandicaptenzorg? Meld je dan aan voor de nieuwsbrief en ontvang direct het Activiteitenboek voor de gehandicaptenzorg.


Voor meer informatie over de verwerking van persoonsgegevens, zie onze privacyverklaring.